XCode İle Ipa Dosyası Oluşturma (Firebase App Distribution İçin)

Öncelikle herkese merhaba, bugün ios ortamında geliştirme yaparken (Örn. React Native veya Flutter) oluşturduğumuz uygulamayı test yapacak kişilere kolayca iletmek için kullandığımız Firebase App Distribution platformuna nasıl ipa uzantılı çıktı yükleyebiliriz onu anlatacağım.

Projenizde firebase bağlantılarını yaptığınızı varsayarak o kısımları geçiyorum. Ancak nasıl yapıldığını bilmiyorsanız bir sonraki makalemde bu konuya deyineceğim.

İlk olarak firebase console da bulunan App Distribution alanına gelelim.

Karşınıza yukarıdaki gibi bir alan gelecek. Burada sizden ipa uzantılı bir dosya istiyor. Şimdi XCode ile bu ipa dosyamızı oluşturalım.

Öncelikle projemizi XCode ile açalım. Ardından menüdeki Product > Scheme > Edit Scheme kısmına gidelim. Karşınıza çıkan ekranda sol menüden Archive seçip daha sonra sağ taraftan build configuration kısmını Release olarak güncelleyin. Bu şekilde projemizi release modda çıktı alacak şekle getirdik. Close butonuna basarak pencereyi kapatabilirsiniz. Ardından menüden Product > Archive e tıkayıp projemizin dosyasını alalım. Archive işlemi bittikten sonra karşınıza açılan pencerede sağ tarafta 2 buton göreceksiniz.

Distribute App butonuna tıklayıp ilerleyelim.

Bu kısımda Development method unu seçelim ve Next diyelim.

Daha sonra karşımıza çıkan ekranda App Thinning alanını All compatible device variants olarak seçip Next butonuna basalım.

Sonrasında Automatically manage signing seçili olduğundan emin olup Next butonuna basalım. Karşınıza gelen ekranda Export diyelim ve sonrasında ipa dosyamızın yolunu belirterek dosyamızı alalım.

Aldığımız ipa uzantılı dosyayı Firebase App Distribution alanına yükleyebilir ve test edebilirsiniz.
Sonraki makalelerde görüşmek üzere. 👋 😁