Digitalocean Linux sunucuya LAMP droplet ile mysql kurup, uzak bağlantı ayarlarını yapalım

Herkese Merhaba. Bugün digitalocean da bulunan bir Linux sunuya LAMP droplet ile mysql kurup ardından bunu uzak bir bilgisayardan nasıl kullanırız bunu anlatıcam.

Öncelikle digitalocean dan yeni bir droplet oluşturalım. Sağ üst kısımda bulunan create butonuna tıklayıp ardından droplets i seçiniz.

Daha sonra gelen ekrandan marketplace deyip LAMP ı seçiniz.

Daha sonra gelen ekrandan marketplace deyip LAMP ı seçiniz.
Daha sonra gelen ekrandan marketplace deyip LAMP ı seçiniz.

Geri kalan kısımlar aynı şekilde kalabilir veya istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Droplet kurulumu bittikten sonra size sunucu bilgilerini içeren bir e-posta gelecek. E-posta geldiyse artık diğer aşamalara geçebiliriz.

Sunucumuza giriş yapmamız gerekiyor. Dilerseniz digitalocean dan console açabilirsiniz. Ben bilgisayarımdaki terminali kullanarak yapacağım. Haydi başlayalım…

Bilgisayarımızdan PowerShell i açalım ve aşağıdaki satırdaki kod ile sunucumuza bağlanalım.

Bu işlem sırasında sizden şifre isteyecektir, ilk defa sunucuya giriş yapıyorsanız digitalocean tarafından size gönderilen e-posta da şifrenizi bulabilirsiniz.Eğer daha önce girmiş ve şifrenizi hatırlamıyorsanız digitalocean kontrol panelinden şifrenizi sıfırlama isteğinde bulunabilirsiniz.

Sunucumuza sorunsuzca giriş yaptıysak şimdi mysql imize bir giriş yapalım. Bunun için aşağıdaki kod bloğunu terminale yazalım.

Bu işlem sırasında sizden şifre isteyecektir, terminal ile sunucuya giriş yaptığınızda gelen bilgiler arasında şifrenizin yolunu bulabilirsiniz. (Örn. /root/.digitalocean_password) Bu yoldaki dosyayı nano komutu ile açabilirsiniz.

Şifremizi girip mysql e giriş yaptıktan sonra artık yeni bir kullanıcı oluşturalım.

Yukardaki komutlarda kısaca kullaniciAdi isimli bir kullanıcı oluşturup % diyerek bu kullanıcının remote(uzaktan) olarak bağlantı yapabilmesini sağladık. Uzaktan bağlantı için bu işlem tek başına yeterli değil şimdi bazı mysql ayarları yapmamız gerekiyor. Terminale aşağıdaki kod satırını yapıştırarak düzenleyeceğimiz ilgili dosyayı açalım.

Gelen ekranda karşılığındaki kısmı , , veya yapmalıyız. Ben kullandım. Düzenlemeyi yaptıktan sonra Ctrl + X daha sonra Y daha sonra da Enter diyerek dosyayı kaydedelim. Yapacağımız ayarlar bu kadar şimdi mysql imizi yeniden başlatalım.

Sorunsuzca işlem tamamlandığına göre artık sunucunuzun Ip adresi, oluşturduğumuz kullaniciAdi isimli kullanıcı ve bu kullanıcının şifresi ile uzaktan veritabanına bağlantı sağlayabilirsiniz.

Eğer bağlantı saylayamazsanız mysql portunun açık olmamasından kaynaklanabilir. Bunun için aşağıdaki kod satırını kullanıp ardından mysql i tekrar yeniden başlatırsanız sorun giderilecektir.

ÖNEMLİ NOT : Eğer makinenizde daha önceden ufw ayarlı değildiyse, muhtemelen ssh ayarlarınız da yapılmamıştır. Bu durumda firewall aktif etmeden önce sudo ufw allow ssh komutunu da kullanmanız gerekir yoksa ssh bağlantılarınızda problem yaşayabilirsiniz.